۱۰:۳۸ - ۱۴۰۳/۰۳/۲۸

پریسا کربلایی حسنی، روانشناس کودک و نوجوان مطرح کرد؛

دلایل رایج استرس و اضطراب در کودکان + راهکارهای درمان استرس و اضطراب کودکان توسط والدین

یک روانشناس دلایل اصلی در استرس کودکان را به همراه درمان های موثر برای آن مطرح کرد.

دلایل رایج استرس و اضطراب در کودکان + راهکارهای درمان استرس و اضطراب کودکان توسط والدین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک و نوجوان در مصاحبه با خبرنگار اندیشه معاصر درباره  دلایل رایج استرس و اضطراب در کودکان  مطالب مفیدی را به خبرنگار ما گفتند. ایشان در ادامه به راهکارهای درمان استرس و اضطراب کودکان توسط والدین پرداختند.

پریسا کربلاییی حسنی در ارتباط دلایل استرس کودکان و  راه کارهای مفید برای درمان آن گفتند: بسیار اتفاق افتاده است که والدین به من مراجعه کرده و موضوع استرس یا اضطراب کودکشان را مطرح می‌کنند و درباره علت و درمان آن می‌پرسند.

دلایل رایج استرس و اضطراب در کودکان

وی ادامه داد: اما تا کودک مورد بررسی و ارزیابی قرار نگیرد و مصاحبه با والدین صورت نگیرد نمی‌توان گفت که علت اصلی استرس کودک چیست. زیرا استرس و اضطراب در کودکان می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد. برخی از عوامل عبارتند از:

۱. مشکلاتی در مدرسه، تغییر و یا اتفاقی خاص در خانواده، تماشای تلویزیون و برنامه‌های نامناسب، درگیری با دوستان و… می‌توانند از جمله عوامل بیرونی باشند که باعث ایجاد استرس در کودکان می شوند.

۲. از طرفی فشارهای روانی ناشی از تلاش و رقابت بر سر بهترین بودن در مدرسه نیز می توانند از عوامل درونی استرس در بچه ها باشند.

۳. تغییرات بزرگ در خانواده، تغییرات بزرگ زندگی مانند: طلاق، مرگ یکی از اعضای خانواده، مهاجرت و یا اضافه شدن خواهر یا برادر جدید می توانند احساس امنیت فرزند شما را متزلزل کنند و منجر به سردرگمی و اضطراب او شوند. به عنوان مثال خواهر یا برادر جدید می تواند موقعیت کودک در خانواده را تهدید کرده بطوریکه کودک حس می‌کند دیگر جایگاه قبلی را ندارد و ممکن است موجب حسادت او شود.

۴. مشاهده اخبار فاجعه‌بار در تلویزیون، دیدن یا شنیدن عناوین خبری، تصاویر بلایای طبیعی، جنگ و خشونت می‌تواند برای کودکان ناراحت کننده و استرس آور باشد.

۵. فیلم‌ها یا کتاب‌های ترسناک، داستان‌های خیالی از دیگر عوامل پریشانی و اضطراب در کودکان هستند. کودکان معمولا بسیار بیشتر از سنین دیگر تحت تاثیر صحنه‌های ترسناک، خشن یا ناراحت کننده‌ای که در یک فیلم دیده‌اند و یا در کتاب خوانده‌اند قرار می‌گیرند. برخی از بچه‌ها نسبت به محتوای رسانه‌ای حساسیت بیشتری نشان می‌دهند. باید بدانید چه چیزی فرزند شما را ناراحت می‌کند، محتوای رسانه‌ای خشونت‌آمیز را محدود کنید و به رده سنی فیلم‌ها، کتاب‌ها و بازی‌های ویدیویی در دسترس کودکتان توجه کنید.

پریسا کربلایی حسسنی روان شناس بالینی

پریسا کربلایی حسسنی روان شناس بالینی

پریسا کربلایی حسنی : دلایل رایج استرس و اضطراب در کودکان + راهکارهای درمان استرس و اضطراب کودکان توسط والدین

در این شرایط چگونه به کودک خود کمک کنیم؟

یک فضای آرام در خانه ایجاد کنید. تا بهبود اوضاع به یک فعالیت جمعی مانند: شام خانوادگی و یا بازی گروهی بپردازید. به طور انفرادی با کودک خود بازی کنید و برای او وقت ویژه‌ای در نظر بگیرید و محیط خانه را تا رسیدن به شرایط مطلوب آرام و امن نگه دارید. این کار به کاهش استرس در کودکان کمک بسیاری می‌کند.

_ به فیلم‌ها، کتاب‌ها و بازی‌های ویدیویی در دسترس کودک خود دقت داشته باشید. و محتواهای ترسناک و نامناسب با سن کودک را حذف کنید.

به فرزند خود این شانس را بدهید تا خودش بر شرایط زندگی‌اش کنترل داشته باشد.

_ بچه‌ها را زودتر از تغییرات پیش‌رو آگاه کنید تا خود را برای تغییرات آماده کنند. تغییر شغل و یا شهر محل زندگی، تغییر مدرسه و… همه از جمله مواردی هستند که کودک باید زودتر از آنها مطلع شود. چرا که هرکدام از این تغییرات به معنی محل زندگی جدید و دوستان جدید برای او خواهد بود.

فرزندان خود را درگیر کارهای اجتماعی که به آن علاقمند هستند و یا ورزش‌هایی که در آن موفق هستند بکنید.

_عادت‌‌های سالم مانند ورزش کردن و غذای سالم را در برنامه زندگی خود بگنجانید.

_هرآنچه که شما را از استرس دور می‌کند انجام دهید. بچه‌ها حالت‌های رفتاری والدین خود را تقلید می‌کنند. استرس از والدین به کودک منتقل می‌شود.

خوب بشنوید. از کودک خود بپرسید مشکلش چیست؟ با آرامش و بدون انتقاد و مواخذه حرف‌ها و دغدغه‌های فرزند خود را خوب گوش کنید. آنها را درک کنید و برای رفع مشکل آنها راه حل‌ ارائه دهید.

_ فضا را به سمت محبت، تشویق و دلگرمی ببرید.

_ روش‌ها و راهکارهای افزایش عزت‌نفس را اجرا کنید.

_ توجه کنید که انجام راهکارهای بالا باید با آرامش کافی انجام شود اما اگر با وجود انجام این راهکارها همچنان علائم استرس کودک شما کم نمی شود یا بیشتر گوشه گیر، افسرده یا ناراضی می‌شود، حتما از یک درمانگر و روانشناس کودک مشاوره بگیرید.

 

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط