۰۷:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

امسال سطح توقعات از نکونام بالاتر است/ تأخیر در بدنسازی یعنی بحران در استقلال/ پول مهم است اما ضامن مدیریت بی‌اشکال نیست

کاپیتان اسبق استقلال گفت: جواد قطعاً نکونام دو سال پیش نیست و حالا می‌داند که در تیم بزرگی مثل استقلال با چه دغدغه‌ها و مشکلاتی مواجه شده و خواهد شد. امیدوارم از اتفاقات قبل درس بگیرد .

امسال سطح توقعات از نکونام بالاتر است/ تأخیر در بدنسازی یعنی بحران در استقلال/ پول مهم است اما ضامن مدیریت بی‌اشکال نیست

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،شاهین بیانی کاپیتان اسبق تیم استقلال در گفت‌وگو با اندیشه قرن ، درباره شرایط استقلال و به تعویق افتادن شروع تمرینات بدنسازی این تیم همچنین موضوعاتی مربوط به یارگیری و کادر جدید مدیریتی باشگاه اظهراتی را مطرح کرد:

خبر دارید که شروع تمرینات استقلال به تعویق افتاد؟

بله این خبر خوبی نبود! متاسفانه ما باز هم شاهد به تعویق افتادن شور تمرینات بودیم در طول سال‌های گذشته فکر می‌کنم فقط یک بار این اتفاق به موقع انجام شد و در سایر موارد همیشه با تاخیرهای یک هفته‌ای یا بیشتر مواجه بودیم که اثراتش را در شرایط جسمی و بدنی بازیکنان تیم می‌دیدیم. بهترین زمان برای آماده کردن تیم جهت حضور هرچه پرقدرت‌تر در مسابقات فصل جدید استفاده کامل و تمام و کمال از دوران بدنسازی در فصل تابستان است.

چرا اینقدر این موضوع اهمیت دارد که اکثر پیشکسوتان و فوتبالیست‌ها به آن اشاره می‌کنند؟

طبیعتاً باید راجع به این موضوع نه تنها حساس بود بلکه باید سختگیرانه برخورد کرد. خود ما در زمانی که فوتبال بازی می‌کردیم وقتی به فصل بدنسازی می‌رسیدیم عزا می‌گرفتیم و غصه می‌خوردیم چون می‌دانستیم که قرار است بدن‌هایمان تحت فشار تمرینات سنگین قرار بگیرد. البته حالا که دیگر از آن تمرینات خبری نیست و شرایط زمین تا آسمان فرق کرده، ما می‌رفتیم و در تپه‌های اطراف شهر و یا داخل تهران بارها سربالایی‌های سنگین را بالا می‌رفتیم و پایین می‌آمدیم. طوری که بعضی از بچه‌ها به حالت تهوع می‌افتادند اما چون می‌دانستیم در آن روزها چه کاری با بدن خودمان می‌کنیم طاقت می‌آوردیم و از این موضوع ناراحت نمی‌شدیم.

چه فرقی بین بدنسازی تابستان و ماه های دیگر است؟

تاثیر بدنسازی در فصل تابستان اثر بزرگی در عملکرد شما در طول مسابقات فصل دارد و باعث می‌شود بتوانید در رقابت‌های لیگ با قدرت بدنی بالایی که پیدا کرده‌اید بهترین عملکرد را در زمین مسابقه از خود نشان بدهید. برای همین بود که بدنسازان دوران قدیم ما را با وسایل و لوازمی که آن زمان وجود داشت تحت فشار چنین شرایطی قرار می‌دادند. البته امروزه همه چیز علمی‌تر شده و وضعیت فرق می‌کند ولی به هر حال هر یک روز و یک ساعتی که در فصل بدنسازی از دست برود اثراتش در آینده تیم در لیگ برتر و مسابقات جام حذفی نمایان خواهد شد.

اما ظاهرا با توجه به پیشرفت علم این مسائل با انجام یکی دو اردوی چند روزه کوتاه مدت قابل جبران است. این را قبول دارید؟

بله. ولی هیچ چیزی مثل اصل کار نمی‌شود. ما باید در تابستان بدنسازی کنیم، این کار را در اواسط فصل هم داشته باشیم و در نهایت هنگام نیم فصل یک بار دیگر بدنسازی داشته باشیم و در نهایت فصل را با قدرت به پایان برسانیم. تحت فشار چنین شرایطی است که می‌توانیم با یک بدنسازی خوب لیگ را با قدرت شروع کنیم و به پایان برسانیم در غیر این صورت شک نکنید که مصدومیت‌هایی مثل کشیدگی کشاله ران، گرفتگی عضله دوقلوی پا و حتی پارگی رباط صلیبی و مینیسک سراغ بازیکنان تیم بیاید و آنها را به دردسر بیندازد. به هر حال با زبان ساده‌تر بگویم تیمی که بدنسازی خوبی نداشته باشد نباید به فکر قهرمانی باشد و باید قید جام را بزند اما تیمی که بدنسازی مطلوب و قابل قبولی داشته باشد حتی اگر به لحاظ تاکتیک تیمی و نفری ضعف‌هایی هم داشته باشد این موضوع را می‌تواند پوشش بدهد.

درباره کادر جدید مدیریتی باشگاه صحبتی دارید؟

بله طبیعتاً ما انتظار داشتیم مدیران جدید باشگاه استقلال از طیف ورزشی یا لااقل اقتصادی باشند. افرادی که بتوانند موضوعات فوتبال را درک کنند و به موقع برای باشگاه تصمیمات بزرگ بگیرند. البته این افرادی که حالا هستند در یکی دو سال اخیر هم بوده‌اند ولی لزوماً فوتبالی نیستند و باید تلاش کنند تا هرگونه مشکلی را از سر راه استقلال، پیشکسوتان، جواد نکونام و هواداران بردارند. ما دیگر تاب و توان تحمل مشکلات این چنینی را نداریم و انتظار می‌رفت که گروه کاربلد و با تجربه‌ای به عنوان گروه مدیریتی در راس کار قرار بگیرد. به هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می‌شود.

عده‌ای می‌گویند همین که پول باشد بقیه کارها جور است این را قبول دارید؟

بله پول در دوره و زمانه‌ای که در آن قرار داریم عامل مهمی برای حل مشکلات است اما به هر حال گاهی در پیچ‌های حساس و خطرناک مسیر لازم است تا کادر مدیریتی تصمیمات بزرگ و سنگینی بگیرد که ممکن است منجر به قهرمانی یا برعکس، از دست رفتن قهرمانی با یکی دو امتیاز بشود.. تنبیه یا تشویق تیم، همه این‌ها زاییده تجربه و روزهای حساسی است که مدیران کار بلد آنها را در طول سال‌ها تجربه کرده‌اند و می‌دانند که چه زمانی باید از این وضعیت خروج کرده یا ورود کنند. باز هم ما امیدواریم که اتفاق خوبی برای استقلال بیفتد و با همین نفرات تیم به قهرمانی برسد.

با توجه به ادامه همکاری جواد نکونام با استقلال و تجربیات فصل قبل پیش‌بینی‌تان از ادامه مسیر او با استقلال چیست ؟

طبیعتاً او حالا دیگر یک مربی کاملاً با تجربه است. هرچند که قبل از اینکه به استقلال بیاید هم در تیم‌هایی مثل فولاد در لیگ برتر کار کرده بود اما کار در استقلال زمین تا آسمان با بقیه تیم‌ها متفاوت است. او قطعاً نکونام دو سال پیش نیست و حالا می‌داند که در تیم بزرگی مثل استقلال با چه دغدغه‌ها و مشکلاتی مواجه شده و خواهد شد. امیدوارم از اتفاقات قبل درس بگیرد .

شما تا چه اندازه با این موضوع موافقید که نکونام یک مربی خارجی کنار دستش داشته باشد؟

کاملا موافقم و خودم هم این موضوع را در مصاحبه‌هایم گفته ام. استقلال نیاز دارد که به علم روز فوتبال اروپا و یا آمریکای جنوبی مسلح باشد. اگر به دنبال پیشرفت هستیم و یا می‌خواهیم در همان پیچ‌های حساسی که به شما گفتم از پس مشکلات بر بیاییم باید خودمان را از هر نظر آماده کنیم. به هر حال ما هر چقدر هم که ادعا کنیم مطالعه داریم و درباره فوتبال روز دنیا خبردار هستیم اما مثل آن‌هایی که در قلب اروپا یا آمریکای جنوبی مشغول انجام این ورزش هستند نمی‌توانیم بازدهی داشته باشیم.

پس با این موضوع موافقید؟

من معتقدم یک دستیار خارجی کاربلد – مثل همان کسی که کنار فرهاد مجیدی در لیگ برتر بیست و یکم کار می‌کرد و توانست شرایط قهرمانی را مهیا کند – باید کنار نکونام حضور داشته باشد. حالا لزوماً اروپایی هم نبود ایرادی ندارد ولی یک نفر باشد که بتواند از پس مشکلات و لحظات حساس تاکتیکی بر بیاید. من مطمئنم اگر یک خارجی کنار دست نکونام بود در بازی قائمشهر اجازه نمی‌داد استقلال با سیستم دفاعی بازی کند و می‌رفت تا برنده از زمین خارج شود.

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط