۱۲:۵۵ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۶

پریسا کربلایی حسنی روانشناس بالینی در یادداشتی نوشت:

افسردگی در مراحل مختلف رشد خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد

بطور کلی وقتی صحبت از افسردگی می‌شود از نشانه‌هایی مثل غم شدید، دوری جویی از دیگران، احساس بی‌فایدگی و بی‌ارزشی، خلق غمگین و افسرده، احساس پوچی یا ناامیدی، کاهش علاقه یا بی‌لذتی، مشکلات وزن و خواب، فقدان انرژی، کاهش توانایی تمرکز، کندی یا...

روانشناسی افسردگی کودکان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه قرن،پریسا کربلایی حسنی روانشناس بالینی در یادداشتی درباره افسردگی برای پایگاه خبری اندیشه قرن نوشت: افسردگی در مراحل مختلف رشد خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد.

بطور کلی وقتی صحبت از افسردگی می‌شود از نشانه‌هایی مثل غم شدید، دوری جویی از دیگران، احساس بی‌فایدگی و بی‌ارزشی، خلق غمگین و افسرده، احساس پوچی یا ناامیدی، کاهش علاقه یا بی‌لذتی، مشکلات وزن و خواب، فقدان انرژی، کاهش توانایی تمرکز، کندی یا سراسیمگی روانی_حرکتی، افکار مکرر مرگ و… یاد می‌کنیم. اما آیا می‌دانستید افسردگی در مراحل مختلف رشد خود را به شکل های متفاوتی نشان می دهد؟!

در ادامه بطور خلاصه و مفید به این مطلب پرداخته می‌شود.

افسردگی در مراحل مختلف رشد انسان

(از تولد تا ۶ سالگی):

افسردگی خود را بصورت “افسردگی اتکایی” یا انگل واره (بیمارستان زندگی) که اولین بار شخصی به نام رنه اشپیتز مطرح کرد، نشان می‌دهد. مختص کودکانی است که “محرومیت عاطفی نسبی” دارند، مثل کودکان پرورشگاهی که مراقب دائمی ندارند، و یا کودکانی که مراقب نوسان دار دارند، مراقبی که حساس و پاسخگو نیست، یعنی نیازهای کودک را نمی‌شناسد و یا به موقع نیازها را برطرف نمی‌کند و محبت ندارد. در نتیجه رشد این نوزادان عقب می افتد و احتمال بیماری، بستری شدن و مرگ و میر افزایش می یابد. این محرومیت به عنوان عامل استرس‌زا تولید کورتیزول را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی و باعث اختلال رشد شود. یعنی رشد در مفهوم عام خود عقب می افتد.

( ۶ الی ۱۸ سالگی) :

افسردگی خود را به شکل “اختلال نامنظمی خلقی اخلالگرانه” یعنی بیشتر خود را به صورت “پرخاشگری” نشان می‌دهد. اگر کودکی در این سن طغیان های مکرر خشم در پاسخ به ناکامی بصورت رفتاری یا کلامی داشت و در فاصله ی این طغیان‌ها به طور دایم یا تحریک پذیر یا عصبانی بود، احتمالا افسردگی است.

پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک و نوجوان: دانستن ۴ تفاوت استرس و اضطراب گام مهمی برای مدیریت آن‌ ها

پریسا کربلایی حسنی روانشناس کودک و نوجوان: دانستن ۴ تفاوت استرس و اضطراب گام مهمی برای مدیریت آن‌ ها

(جوانان و افراد میانسال):

(افراد مسن):

افسردگی خود را به صورت “دمانس کاذب” یعنی مشکلات شناختی نظیر فراموشی ، بی دقتی، عدم توجه و… نشان می‌دهد.

البته معروف ترین دمانس ، آلزایمر است، اما از کجا بفهمیم دمانس آلزایمر است یا دمانس کاذب؟! در دمانس واقعی مثل آلزایمر شکایت‌های شناختی خیلی کمتر از مشکلات شناختی واقعی است یعنی فرد سعی می‌کند مشکل خود در را مخفی نگه دارد و اگر ارزیابی شناختی کنیم، می‌بینیم که مشکلات زیاد است. در حالیکه در افسردگی (دمانس کاذب) فرد شکایت های شناختی خیلی زیادی دارد و وقتی ارزیابی شناختی داریم، می‌بینیم که مشکلات کم است.

بنابراین افسردگی را در مراحل مختلف رشد جدی بگیریم.

 

پایان/*

اندیشه قرن را در ایتا دنبال کنید

اندیشه قرن را در تلگرام دنبال کنید

مطالب مرتبط